Loading…
E konsumojmë përditë! “Ndez” trurin, rrit përkohësisht tensionin, përshpejton metabolizmin, por të gjithë duhet ta dimë të vërtetën e hidhur
  • 14/11/2017 | 15:52

...

Të gjithë njohim njerëz që thonë se nuk e nisin dot ditën pa pirë kafen e mëngjesit. Por, efektet e konsumit të saj në periudhën afatgjatë nuk i dinë aspak.


Më poshtë do ju rendisim ndikimin që ka kafeja e mëngjesit te ju:

Stimulant që “ndez” trurin 

Ndikimi i parë që ndjejmë kur pimë kafe është një zgjim i menjëhershëm. Kafeina është një stimulant që shkon në tru dhe bën që përkohësisht të mos ndihemi të lodhur. E bën këtë duke bllokuar receptorët e adenozinës, një substancë që trupi e prodhon për të rregulluar gjumin dhe na bën të ndihemi të përgjumur. Kafeina stimulon gjithashtu prodhimin e adrenalinës, hormonin që na jep energji. Shkencëtarët e Universitetit të Harvardit kanë zbuluar edhe se kafeja ndihmon në largimin e depresionit. Por, truri, me kalimin e kohës, mësohet me kafen dhe efekti i saj zbehet. Kjo shpjegon varësinë që kanë disa persona ndaj kafes.

Kafeja ngre përkohësisht tensionin 

Kafeja mund të shkaktojë një ngritje të përkohshme të tensionit, pasi venat ngushtohen dhe zemra punon më fort. Ky efekt shkaktohet pasi adrenalina rrit rrahjet e zemrës, por gjithçka shkon në normalitet pas 3 orësh.

Kafeja përshpejton metabolizmin, por irriton zorrët

Kafeja ka ndikim të madh në metabolizmin e trupit. Është diuretike, që do të thotë se bën që veshkat të lëshojnë lëngjet që mbajnë, transmeton shije.al. Por kafeja mund të irritojë edhe fshikëzën, duke bërë që vizitat në tualet të jenë më të shpeshta. Nëse pihet me stomakun bosh, mund të stimulojë lëshimin e lëngjeve gastrike (që irritojnë nga ana e tyre zorrët) dhe kortizolit, hormonit të stresit.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë