Loading…
Epidemia e fruthit: Shqipëria ndërmerr masa
  • 23/02/2018 | 17:03

...

Me zgjerimin e hartës së qarkullimit të fruthit edhe në vendet kufitare me Shqipërinë si, në Kosovë, Maqedoni, Greqi, Itali e me tej në Serbi, Bosnjë dhe Hercegovine, Kroaci e Rumani, rreziku i importimit u shtua.


Në janar të këtij viti u identifikua rasti i parë në Shqipëri dhe sot janë 162 raste të konfirmuar më fruth.

Në këtë situatë, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale së Shqipërisë ka marrë të gjitha masat për parandalimin, kontrollin dhe eliminimin e shpërthimit epidemik të Fruthit.

“Aktualisht po kryhet kontrolli në çdo qendër shëndetësore për evidentimin e të gjitha rasteve të dyshuara”, thuhet në njoftimin e Ministrisë ku ndër të tjera janë bërë të ditura masat e ndërmarra.

Janë siguruar 140 mijë doza shtesë të vaksinës së fruthit dhenumri i vaksinimeve ndaj fruthit (pa përfshirë vaksinimin rutinë), që nga fillimi i muajit janar e deri tani ka arritur në 10 mijë doza në nivel

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë