Loading…
Erdogan pasi u prit me ngrohtësi në Novi Pazar: Kjo është vendlindja ime
  • 11/10/2017 | 18:43

...

Kryetari i Turqisë Recep Taip Erdogan, gjatë vizitës në Novi Pazar, ka deklaruar se Turqia me rajonin e Sanxhaku ka marrëdhënie të posaçme.


“Novi Pazari është vendlindja ime. Fati juaj është fati ynë, dhembja juaj është dhembja jonë”, ka thënë Erdogan i cili po qëndron në vizitë dy ditore në Serb, transmeton Koha.net.

Erdogan dhe kryetari serb Aleksandar Vuçqik kanë mbajtur sot një takim të përbashkët me prefektët dhe kryetarët Novi Pazar, Rashkë, Kralevë, Sjenicë, Tutin, Prijepole, Nova Varosh dhe Priboj.

Para takimit, dy kryetarët u pritën nga numë i madh qytetarësh.

Novi Pazar ishte i stolisur me billborde me portrete të Erdoganit, flamuj të Serbisë, Turqisë e Bosnjës.

Erdogan ka theksuar se Sanxhaku është njëra nga urat më kryesore që lidh shtetasit turq me origjinë nga Sanxhaku dhe minoritetin boshnjak në Serbi, përcjellin medie të Beogradit

“Novi Pazari është vendlindja ime, është qyteti im më i dashur, atë e stolisin manastiri Sopoçani dhe kështjella e vjetër, por e më e bukura është Altun-alem xhamia”, ka spikatur Erdogan.

Ai ka thënë se për njerëzit e këtij rajoni ka sjellë të falat e 70 milionë banorëve të Turqisë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë