Loading…
Fakte rreth Nelson Mandela’s (Foto)
  • 04/01/2017 | 17:09

...

Nelson Rolihlahla Mandela i lindur më 18 korrik, 1918 në Mvezo të Afrikës së jugut, ishte afriko jugori i parë revolucionarë, politikan dhe kundër apartheid’it i cili ishte presidenti i parë me ngjyrë të zezë i Afrikës së jugut nga 1994 deri më 1999.


Këto janë disa fakte rreth jetës së tij:

1. Mandela ishte shokë i mirë me Muammar Gaddafi’n dhe Fidel Castro’n.
mandelacastro01

2. Në vitin 1962 CIA ka informuar shërbimin e inteligjencës së Afrikës së jugut për venddodhjen e Mandela’s, kështu duke çuar drejtë arrestimit të tij dhe burgosjes me 27 vjet.
nelson-mandela-in-prison

3.Nelson Mandela humbi djalin e tij nga sëmundja e AIDS’it dhe pas kësaj ka ndihmuar në financimin e trajtimit për pacientët me AIDS.
mandela_aids

4. Në vitin 1962 Nelson Mandela ishte në burg për akuza të vogla dhe kishte kërkuar në mënyrë sekrete nga kolegët e tij që të shkatërrojnë shkrimet e tij, megjithatë, ato nuk u shkatërruan por u fshehen e më pas u gjetën nga autoritet. Pas gjetjes së tyre, ato u përdorën kundër Mandela’s. Nëse shkrimet do të shkatërroheshin Mandela do të qëndronte në burg vetëm 5 vite e jo 27 sa ka qëndruar.
flat13_mandela_855_599_80_s

5. Gjatë viteve të 80’ta, kryeministrja britanike Margaret Thatcher e cilësoi Mandela’n si terrorist dhe tha se ai duhet të varet.
margaret_thatcher

6. Gjëndrat e lotëve të Mandela’s ishin shkatërruar në burg në mënyrë që ai të mos mund të qaj më.
nn_14bwi_manintvu_131205

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë