Loading…
Farkëtari që ndërtoi 6 shtëpi me çekan në Radashecin që tash ka mbetur pa banorë
  • 13/01/2018 | 17:31

...

Radasheci i Prishtinës ka mbetur pa asnjë banor. Shkolla është mbyllur, rruga e dëmtuar dhe e paasfaltuar, kurse transporti publik mungon.

Por një plak 76 vjeçar nuk e harron këtë fshat ai çdo herë është prezent atje. Me punën e tij si farkatar ka ndërtuat gjashtë shtëpi për fëmijët e ti tij. Pa fshat nuk ka jetë, thotë Gani Berisha.

Berisha ka filluar profesionin e farkëtarit kur ishte 11 vjeç. Në atë kohë, kishte shumë punë, rrëfen ai. Kjo për shkak se bujqësia ishte më e zhvilluar dhe teknologjia më pak e përparuar, prandaj farkëtarët punonin për të bërë plugje e mjete të tjera bujqësore.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë