Loading…
Festuan ditëlindjen e Hitelrit, arrestohen tre persona
  • 23/01/2018 | 15:50

...

Autoritetet polake kanë arrestuar dhe akuzuar tre persona për propagandimin e fashizmit pasi një program lajmesh zbuloi detaje rreth një grupi neo-nazist në Poloni që festoi ditëlindjen e Adolf Hitlerit, thanë prokurorët.


Kryeministri Mateusz Moraëiecki tha të martën se shteti nuk do të tolerojë asnjë përdorim të simboleve totalitare dhe ai dëshiron ta shohë grupin neo-nazist të nxjerrë para ligjit.

Kanali privat i lajmeve TVN24 transmetoi një ekspozitë të shtunën rreth “Krenarisë dhe modernitetit”, një grup neo-nazist, anëtarët e të cilit u veshën me uniforma naziste dhe vlerësuan Hitlerin pranverën e kaluar në atë që do të ishte dita e 128-të e diktatorit gjerman.

Polonia u pushtua nga Gjermania naziste dhe Bashkimi Sovjetik gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe ekzistenca e grupit pro-Hitler ka shkaktuar tronditje dhe revoltë në këtë vend, transmeton Klan Kosova.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë