Loading…
Fotografi e rrallë e Picasso’s me Pablo Neruda’n
  • 21/11/2017 | 16:31

...

Një mbrëmje, Pablo Picasso ishte duke darkuar në një nga restorantet më të shtrenjta në Paris dhe kur mbaron, i kerkon kamarierit llogarinë që ishte goxha e “kripur”.


Nuk e paguan dhe i dorëzon kamerierit një vizatim të bërë në atë moment në një pecetë, dhe i kërkon atij që t’ia dorëzonte menaxherit të restorantit.
Disa çaste më vonë,kamerieri u rikthye te Picasso dhe i thote: “Menaxheri tha se është dakort, por ai do edhe firmen tende poshtë vizatimit te kjo pecetë”.


Picasso e shikoi dhe i tha: “I thuaj menaxherit se dua t’i paguaj atij llogarine, dhe jo të blej restorantin”. Në fotografi eshte Pablo Picasso me Pablo Neruda më 25 Prill 1949 në Paris.

Marrur nga “Fotografitë që kanë bërë histori”/gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë