Loading…
Fotoshopi i Komunizmit (Foto)
  • 09/08/2017 | 17:38

...

Në ambientet e Muzeut Kombëtar të Fotografisë “Marubi” ekspozita “MANIPULATION” e cila vendosi përballë fotografive që regjimi kishte manipuluar negativët e tyre.


Më poshtë ju sjellim disa fotografi të manipuluara që janë bërë në kohën e komunizmit:


Fotoja origjinale


Fotoja e modifikuar ku eleminohet patrioti që u cilësua tradhëtar


Fotoja origjinale ku janë Luigj Gurakuqi, Atë Gjergj Fishta dhe Dom Ndre Mjeda


Negativi i fotografisë origjinale


Fotoja e modifikuar ku është eleminuar Atë Gjergj Fishta


Negativi i fotografisë origjinale ku shfaqet Enver Hoxha me të tjerë personalitete në rivarrimin e Çerçiz Topullit duke mbajtur fjalim në ballkonin e Bashkisë


Fotoja e modifikuar nga regjimi ku Enver Hoxha shfaqet i vetëm


Fotoja origjinale e një bande muzikore në Shkodër


Fotoja e modifikuar e bandës muzikore ku është eleminuar figura fetare e një shenjti lart

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë