Loading…
Fshati misterioz ku jetohet në shtëpi të nëndheshme
  • 24/01/2018 | 18:56

...

Pamjet të rralla nga ajri tregojnë një fshat misterioz në Kinë ku banorët prej qindra vjetësh jetojnë në banesa me oborre nëntokësore.


Fshati mbi 4 mijë vjeçar, që gjendet në provincën Henan të Kinës, përbëhet nga rreth 10 mijë shtëpi.

Aktualisht aty banojnë rreth 3 mijë vetë duke qenë se pjesa tjetër kanë preferuar të transferohen në shtëpi më moderne, sipas medias kineze.

Banorët e sotëm të këtij fshati quhen Yaodongs dhe jetojnë aty brez pas brezi prej më shumë se 200 vjetësh.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë