Loading…
Gjermani, arrestohen 6 sirianë për planifikimin e një sulmi terrorist
  • 21/11/2017 | 15:48

...

Policia e Gjermanisë ka arrestuar të martën gjashtë shtetas të Sirisë, me dyshimin për lidhje me organizatën terroriste DEASH, si dhe për planifikimin e një sulmi terrorist në vend.


Policia në shtetin federal Hessen, tha se të dyshuarit të moshës mes 20 dhe 28 vjeçare janë marrë në paraburgim, pasi paraprakisht zyrtarë të saj kishin bastisur disa shtëpi në Kassel, Hannover, Essen dhe Leipzig.

Sipas policisë gjermane, të dyshuarit kanë ardhur në Gjermani si azilkërkues në periudhën 2014 -2015, ndërkohë që akuzohen se janë pjesëtarë të grupit terrorist DEASH.

“Ata dyshohen se kanë bërë përgatitjet për një sulm në Gjermani, ku kishin paraparë përdorimin e armëve dhe eksplozivëve. Informacionet e fundit flasin se ata nuk kishin bërë të gjitha përgatitjet për sulmin e parashikuar”, njofton policia, raporton Anadolu Agency.

Rreth 500 policë kanë qenë të angazhuar në operacionin për bastisje i cili u zbatua në orët e hershme të së martës.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë