Loading…
Gjithçka që dimë për ‘IPHONE X’ i cili vjen me 12 shtator (Foto)
  • 11/09/2017 | 23:42

...

Apple do të lanson iPhone-t  e rijnë me 12 shtator në kampusin e ri në Cupertino të California.


Ka pasur shumë spekulime për këto tre modele të reja të iPhone, transmeton gazetametro.net.

Të gjitha shenja tregojnë se Apple është duke i bërë publike  iPhone 8 dhe 8 Plus së bashku me një model të ri të quajtur iPhone X plotësisht të ridizajnuar dhe me çmim më të shtrenjtë.

Mund të quhet edhe një presion i madh për Apple kjo, sepse këtë vit kompania prestigjioze Apple po feston 10 vjetor e linçimit të iPhone-t të parë më vitin 2007 dhe pikërisht nga kjo kompani priten ndryshime të reja, transmeton gazetametro.net

Analistët e Wall Street shpresojnë se çmimi i të riut iPhone X do të kushtojë 1000 dollarë, e cila do të nxisë Apple të bëhet kompania e parë trilion dollarësh, pasuri kjo e deklaruar publikisht.

Apple shumë rrallë komenton mbi produktet e ardhshme, por disa kode të zbuluara të softuerëve në lidhje me iPhone të ardhshëm sugjerojnë se shumë nga thashethemet janë të sakta.

Business Insider do të mbulojë çdo gjë që Apple do të lëshojë të martën, por në ndërkohë, më poshtë është ajo që ne presim nga iPhone i ri:

iPhone X i cili është i tëri i ri, ka marrë vëmendjen më të madhe me muaj të tërë. Pritet të ketë një ekran të lakuar, ku zbrastirat ngjitur me ekranin do të jenë më të vogla se iPhone7. Ekrani do të ketë një teknologji të re të shfaqjes të quajtur OLED, e cila premton të përdor më pak energji.

Vet Apple e ka konfirmuar ridizajnimin e iPhone X, duke e shfaqur këtë fotografi ku shihen zbrazëtirat e vogla ngjitur me ekranin.

Ekrani më i madh pritet të ketë rezolucionin 1125 x 2436, sipas kodit të Apple dhe një parashikim nga Ming-Chi Kuo i KGI Securities, analisti më i saktë në botë i Apple. iPhone X pritet të ketë kamerë të përparme 3D, duke e lejuar atë të manipulojë fotot dhe videot për aplikacione të shtuara. Kamera e përparme gjithashtu do të përdoret për njohjen e fytyrës, ose për të zëvendësuar sensorin Touch ID ose për të plotësuar atë.

Të shtunën, një version i ri i softuerit iOS 11 që e fuqizon iPhone X zbuloi se tipari i zhbllokimit të fytyrës do të quhet Face ID.

Kjo veçori u konfirmua më parë nga kodet e tjera të Apple që referuan face- unlocking dhe atë e kanë quajtur  BiometricKit.

Kamera e pasme gjithashtu do të ketë dy lente të pasme që janë të orientuara vertikalisht në krahasim me horizontalin.

iOS 11 është një përditësim i rëndësishëm me një qendër kontrolli të ridizajnuar, mjete të reja për të marrë screenshots dhe përmirësime të mëdha në lidhje më komunikimin me “Siri”.

Por iPhone X pritet të përfshijë edhe karakteristika të tjera që nuk janë në paraprake të publikut të iOS 11, si karakteristika të shtuar të realitetit që i lejonin kamerës të ndryshojë fotot.

Apple tashmë është duke integruar karakteristikat e shtuar të realitetit në Clips, aplikacionin e kamerës fun që është lëshuar më parë këtë vit.

Një tipar që shpërtheu të shtunën quhet “Animojis”. Ata janë në thelb emoji 3D që kodimi i Apple i përshkruan si “porosi të animuara me porosi që përdorin zërin tuaj dhe pasqyrojnë shprehjet tuaja të fytyrës”.

Ju nuk keni nevojë ta lini të mbushet më iPhone tuaj. Apple ka thënë se janë duke shtuar  wireless për modelet e reja të iPhone që vijnë këtë vjeshtë, megjithëse mbushësi i stilit Apple Watch mund të shitet veçmas. Apple gjithashtu është bashkuar zyrtarisht në Wireless Power Consortium, duke sugjeruar se është serioze në lidhje me teknologjinë.

Disa thashetheme thonë se iPhone X do të vij me ngjyrë të zezë, mirëpo Ming- Chi Kuo ka thënë se ai do të vjen në ngjyrë të argjend, të zezë dhe me ari me nuanca të bakrit.

Ky model gjithashtu nuk do të ketë zbrastirë për të vendosur kufjet./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë