Loading…
Gratë që fotografuan luftërat evropiane
  • 30/09/2017 | 13:19

...

Vdekja e gazetares gjermane Anja Niedringhaus, e vrarë nga një polic afgan në vitin 2014, ishte një kujtesë tragjike se si fotografia e luftës mbetet një fushë e burrave. Në të njëjtën kohë, gratë luftëtare e reportere të luftës më nuk janë fenomen i ditëve të sotme.

Duke zbuluar përshtypjet nga fushëbeteja e fronti shtëpiak, “Das Verborgene Museum” në Berlin ka nxjerrë në pah rreth 70 fotografi, grafika, revista dhe dokumente të grave që ishin fotoreportere gjatë dy Luftërave Botërore dhe Luftës Civile në Spanjë, shkruan sot Koha Ditore.

Ekspozita përfshin fotografi të ushtarëve të lënduar në spitalet ushtarake, imazhe nga fronti, momente paqësore larg veprimit, si dhe trupat e vdekur në fushëbetejë. Një tjetër vepër e tregon Roterdamin e bombarduar rëndë në vitin 1940.

Fotot e shkrepura nga korrespondentet Natalja Bode dhe Olga Lander, të cilat ishin punësuar nga Ushtria e Kuqe për të mbuluar Betejën e Stalingradit, po shfaqen për herë të parë jashtë ish-Bashkimit Sovjetik.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë