Loading…
Gruaja më e fuqishme në Korenë e Veriut: E gjithë bota po flet për motrën e Kim Jong-unit
  • 10/02/2018 | 22:55

...

Motra e liderit të Koresë Veriore Kim Yo- jong, e cila këto ditë ka tërhequr vëmendje me vizitën e saj në lojrat olimpike, është këshilltarja kryesore e diktatorit, shefe e kabinetit të tij dhe personi më i rëndësishëm në Korënë e Veriut.


Kim ka një lidhje të fortë me motrën ku bashkë me të i ka mbaruar edhe shkollimin në Zvicër në periudhën e viteve të 90-ta, transmeton gazetametro.net Ndërsa sot punojnë së bashku, duke i ruajtur edhe sekret e kësaj hierarki.

Këto ditë thuhet se Kim Yo-jong (30) mbërriti në Korenë e Jugut për të transferuar personalisht mesazhin e vëllait të saj te Presidenti i Koresë së Jugut Mun Ji-in. Duke pasur parasysh marrëdhëniet e afërta vëlla dhe motër, është mjaft e sigurt se përgjigjja e presidentit të Koresë së Jugut do të transferohet pothuajse menjëherë te udhëheqësi i Koresë së Veriut.

Vizita e saj në Korenë e Jugut, e cila është një rast formal për Olimpiadën Dimërore, është me rëndësi historike. Askush nga familja Kim Jong-ut kurrë nuk udhëtoi për në Seul.

Në vitin 2002 i vetmi që kishte udhëtuar në jug ishte Jang Song-thaek, i cili në vitin 2013 i vra.

Në një periudhë në të cilën Kim Jong-un fuqizoi fuqinë e tij, motra e tij hyri në hierarki dhe u bë zëvendësdrejtore e sektorit propagandistik të Partisë në pushtet, duke marrë përgjegjësinë për mbikëqyrjen e medies shtetërore dhe çështjeve kulturore.

Në tetor të vitit të kaluar, ajo u emërua deputet politik, organi më i lartë vendimmarrës. Emërimi u përdor për të forcuar më tej fuqinë e familjes Kim, transmeton gazetametro.net

Duke pasur parasysh faktin se lidhjet familjare janë më të rëndësishme se çdo gjë tjetër në Korenë e Veriut, pak njerëz në Phenian kanë një pozitë aq të fuqishme sa ka aktualisht Kim Yo-jong.

Sipas analistëve, ajo është kreu i kabinetit të Kim Jong-un, mbikëqyr qasjen tek udhëheqësi suprem si kujdestar i tij dhe përcakton orarin e detyrimeve publike. Shumë shpesh ajo shfaqet së bashku me të.

Këta dy kanë të njëjtën nënë, Ko Jong-hui, dhe sigurisht se janë shumë afër. Ata kaluan disa vite në Zvicër pas vitit 1996, ku u shkolluan në një shkollë në Bernë. Sipas raporteve të asaj kohe, gjatë qëndrimit të tyre në Perëndim, të dy u monitoruan nga afër.

Dhe ish-udhëheqësi Kim Jong-il thuhet se kishte një mendim shumë të lartë për vajzën e tij dhe vlerësoi shumë interesin e saj për politikën, të cilën e kishte treguar shumë herët.

Në janar, Shtetet e Bashkuara e vunë Kim Jo-dong në një listën e zezë, llogaritë dhe patundshmëritë iu mbyllën në SHBA, ndërsa qytetarëve të Amerikës iu bë ndalesë bashkëpunimi i çfarëdo biznesi me ta.

Ndërsa njëra ndër arsyet që ka shtyrë Amerikën ta merr këtë vendim ka qenë shkelja e të drejtave të njeriut që Koreja Veriore ua bën qytetarëve të tij.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut ftoi Presidentin e Koresë së Jugut Ms Ji-yin në Samitin e Phenianit, ndërsa ftesën ia ka bërë motra e liderit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë