Loading…
Guantanamo mbush 15 vite, të burgosurit luajnë futboll (Foto)
  • 11/01/2017 | 17:10

...

Burgu famëkeq në Gjirin e Guantanamos ka mbushur të mërkurën 15 vite prej kur të burgosurit e parë u dërguan aty. Gazeta britanike The Sun ka arritur të publikojë disa fotografi që tregojnë jetën që bëjnë të burgosurit e mbetur aty.

nintchdbpict000293681841-e1484146699264

Për këtë datë janë planifikuar protesta në qytete si Londra, Los Angeles dhe Washingon, kryesisht për shkak të pamundësisë së presidentit Barack Obama për ta mbyllur burgun, transmeton gazetametro.net

nintchdbpict000293628101

Guantanamo është bërë i njohur kur dolën në publik provat që dokumentonin torturimin e të burgosurve të akuzuar për terrorizëm, si pjesë e një programi për nxjerrjen e informatave, të autorizuar nga vet George W. Bush.

nintchdbpict000293682659-e1484141289296

Tash aty janë 55 të burgosur dhe 19 prej tyre janë të liruar nga akuzat. Prej tyre, njëri është mjeshtër i bombave për al-Qaedan dhe dy të tjerë që planifikonin të merrnin pjesë në sulmet e 11 shtatorit. /gazetametro.net

nintchdbpict000293683008

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë