Loading…
Halucinacionet shkaktohen nga një pije që e konsumoni mbi 2 herë në ditë
  • 07/12/2017 | 19:33

...

Njerezit qe pijne shume kafe, shohin fantazma dhe degjojne zera te cuditshem, thuhet ne nje studim te shkencetareve britanike.


Personat qe konsumojne me shume se shtate filxhane kafe ne dite, jane tri here me te rrezikuar te kene halucinacione, krahasuar me personat qe konsumojne vetem nje filxhan. Sipas tyre, vegimet nuk percaktohen si semundje mendore dhe 3 perqind e njerezve te zakonshem degjojne zera.

Ky studim do te sherbeje per te zbuluar ndikimin e disa faktoreve tek halucinacionet, qe me pare thuhej se shkaktoheshin edhe nga traumat e femijerise. Kur eshte i stresuar trupi prodhon nje hormon te quajtur cortisol, qe haset ne sasi te medha pas konsumimit te kafes.

Vec kesaj, kafeja, caji, pijet energjike dhe cokolloata dihet qe permbajne kafeine./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë