Loading…
Hapet biblioteka e lashtë në manastirin e Shën Katarinës së Aleksandrisë
  • 16/12/2017 | 18:15

...

Pas rinovimeve, sot në Egjipt është hapë biblioteka e lashtë në manastirin e Shën Katarinës në jug të provincës Sinai në Egjipt.


Ceremonia e sotme u zhvillua tre vjet pas fillimit të punimeve në Bibliotekë, ku morën pjesë disa ambasadorë nga vendet e Perëndimit si dhe zyrtarë egjiptianë.

Murgu Damyanos, arqipeshkv i manastirit, thotë që biblioteka që gjendet këtu është një ndër më të mëdhatë në botë dhe mban koleksionin e dytë më të lashtë në histori të dorëshkrimeve dhe kodeve, duke qëndruar prapa vetëm bibliotekës së Vatikanit.

Manastiri i Shën Katarinës së Aleksandrisë ishte themeluar në shekullin e gjashtë, dhe është ndër manastiret më të vjetra katolike në botë. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë