Loading…
Harroni shumë? – këto janë 12 sekrete që të mbani mend më lehtë
 • 07/10/2017 | 19:09

...

Ne gjatë gjithë jetës tonë mësojmë shumë gjëra, por ende nuk dimë gjithçka sepse harrojmë shumë informacione. Dhe a e dini se përse ndodh kjo?


Ne po ua zbulojmë disa mënyra për të mësuar përmendësh informacionin në mënyrë më efektive

Ekziston një mënyrë universal që ndihmon për t’i mësuar përmendësh më lehtë gjërat, ndërsa kjo mënyrë është bërë nga Hermann Ebbinghaus, një psikolog gjerman. Dhe e kanë dëshmuar që kjo ka funksionuar.

Truri juaj ju mbron nga mbingarkimi i trurit me informacione të padobishme. Kjo është arsyeja se përse të gjitha informatat e reja ruhen në memorien afatshkurtër dhe jo në kujtesën afatgjate. Dhe nëse nuk e përsëritni atë informacion, e harroni shpejt, transmeton gazetametro.net

Ebbingaus tregon se vetëm një orë pasi që e mbarojmë mësimin, harrojmë më shumë se gjysmën e informacionit që e kemi mësuar. Ndërsa vetëm një javë pas mësimit ne mbaj mend vetëm 20% e saj.

Më poshtë ju tregojmë 12 sekretet se si të mbajmë mend më gjatë.

 1. Mundohuni të kuptoni atë që mësoni. Gjërat që kuptoni janë mbajtur mend 9 herë më shpejt.
 2. Mësoni informacionin më të nevojshëm. Ju duhet të përcaktoni përparësitë tuaja në mënyrë korrekte.
 3. Merrni këtë në konsideratë: gjërat që janë në fillim dhe në fund mësohen përmendësh më mire.
 4. Ndërroni vëmendjen tuaj nga një temë në tjetrën. Mos harroni se kujtimet e ngjashme të përziera (teoria e ndërhyrjes) dhe të bëhen “rrëmujë”.
 5. Mëso gjëra të kundërta. Për shembull, nëse jeni duke mësuar një gjuhë të huaj, mësoni përmendësh ditën dhe natën. Të kundërtat janë më të lehtë për të mësuar përmendësh.
 6. Ndërtoni vet “pallatin tuaj të mendjes”. Ideja është që të lidhen disa gjëra me një vend të caktuar. Për shembull, nëse jeni në dhomën tuaj, përpiquni të lidhni një gjë që po mësoni me diçka në dhomën tuaj. Përsëriteni disa herë. Pas kësaj, përpiquni të kujtoni atë që dhoma duket si në kujtesën tuaj dhe përsëritni gjërat që keni mësuar në këtë mënyrë.
 7. Përdorni “fjalët e thonjve”. Pika e teknikës është të gozhdoni një gjë të mësuar në një tjetër. Pra, kur mendoni për gozhdën, automatikisht ju kujtohet gjëja tjetër.
 8. Asoconi me fjalë të reja me ata që tashmë e dini. Nëse mëson një gjuhë, mund të mësohet përmendësh diçka të re në bazë të asaj që di.
 9. Përgatisni tregime. Nëse keni nevojë për të mësuar përmendësh shumë informacione në një mënyrë të veçantë, përpiquni t’i vendosni copat në një histori. Është e rëndësishme që pjesët të lidhen me njëri-tjetrin me një lloj komploti.
 10. Përdorni një regjistrues kasetë. Regjistro informacionin që po mëson dhe dëgjoni disa herë regjistrimin. Kjo metodë funksionon më mirë për njerëzit që mësojnë më mirë informacionin audio.
 11. Përfytyro. Përdorni gjuhën e trupit kur mësoni. Kjo do t’ju ndihmojë të shkaktoni kujtesën tuaj të muskujve.
 12. Zgjidhni vetëm materialet më të mira. Mos përdorni libra të vjetruar dhe metoda të vjetra të mësuarit. Gjërat mund të kenë ndryshuar shumë që kur librat e para janë shkruar. Mos e humbni kohën tuaj në diçka që mund të jetë e gabuar./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë