Loading…
Historia e astronautit që ra nga hapësira në Tokë më 1967 (Foto)
  • 02/09/2017 | 14:55

...

Rrugëtimi i njerëzimit për në hapësirë kishte edhe heronjtë e vet. Një nga ta ishte edhe kozmonauti i Bashkimit Sovjetik, Vladimir Komarov.


Udhëtimi i tij për në gjithësi me anijen kozmike Soyuz 1, shënoi edhe kozmonautin e parë sovjetik që do të fluturonte për në hapësirë më shumë se një herë, duke u bërë kështu edhe njeriu i parë që vdiq në një mision në gjithësi.

Ai u vra kur kapsula e Soyuz 1 u përplas pas një ri-hyrje në Tokë më 24 prill, 1967 për shkak të dështimit në hapjen e parashutës.

Megjithatë, për shkak se ai vdiq kur kapsula u përplas në Tokë, ai nuk konsiderohet si njeriu i parë që vdiq në gjithësi.

Fotografitë më poshtë tregojnë mbetjet e Komarov, duke u ndjekur nga zyrtarët sovjetikë gjatë funeralit të tij të hapur. Vetëm disa copa eshtra të djegur i mbijetuan përplasjes.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë