Loading…
Historia tragjike e nënës më të re në histori, si lindi fëmijë 5 vjeçarja (Foto/Video)
  • 19/08/2017 | 12:35

...

Lina Medina është vajza e cila njihet si nëna më e re në historinë e mjekësisë. Ajo kishte lindur kur ishte vetëm 5 vjet e 7 muaj e 17 ditë. Lina jetonte në Lima, në kryeqytetin e Perusë.


Vajza e vogël e kishte realizuar lindjen me prerje cezariane më 14 maj të vitit 1939. Operacioni ishte kryer nga dr. Busalleu dhe dr. Colareta me anë të anestezionit. Ata kishin konstatuar se vajza kishte organe seksuale plotësisht të formuara dhe asnjë dëm nuk i ishte shkaktuar gjatë lindjes, madje mjekët kishin konstatuar se ajo kishte pasur cikël menstrual që në moshën 3 vjeçare.

Djali i Medinas peshonte 2.7 kg dhe atë e quajtën Gerardo. Gerardo ishte rritur duke menduar se Medinën e kishte motër, mirëpo në moshën 10 vjeçare ai e kuptoi se ajo ishte nëna e tij.

Lina asnjëherë nuk ka treguar se kush ishte babai i fëmijës së saj e as mënyrën se si ka mbetur shtatzënë.

Ndonëse babai i saj ishte arrestuar për abuzim seksual, më vonë ai është liruar në mungesë provash dhe personi që e la shtatzënë Linën nuk është identifikuar asnjëherë. Djali i saj është rritur i shëndetshëm por ka vdekur në vitin 1979 në moshën 40 vjeçare.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë