Loading…
Dallimi i Obamës dhe Trumpit përmes 7 fotografive
  • 13/10/2017 | 14:07

...

Barack Obama dhe Donald Trump, të dy presidentë tëzgjedhur  Shteteve të Bashkuara të Amerikës, nëkohë të ndryshme, dallojnë jashtëzakonisht edhe në sjelljet e tyre.


Obama, njihet si një president i dashur dhe shumë më i butë në krahasim me presidentin e tanishëm amerikan Donald Trump, dhe kjo gjë është parë qysh në ditën e parë kur iu dorëzuan çelësat e Shtëpisë së Bardhë nga Barack Obama, nuk tregoi fare respekt për zonjën e parë, Melania Trump, përkundër Obamas, i cili, para tetë viteve, kur kishte zbritur prej veturës së tij, fillimisht e kishte pritur bashkëshkorten e tij Michelle, e më pas së bashku ishin ngjitur shkallëve, një gjë të tillë nuk e bëri Trump, shkruan Gazeta Metro

Më poshtë ju sjellim 7 fotografi ku dallimi i tyre është shumë i dukshëm:

Fotoja e Trump është bërë në 24 gusht në Florida dhe pranë tij është një grua e pa mbrojtur nga çadra, ndërsa Trump shihet me një çadër në dorë duke mbrojtur vetëm vetën.

Ndërsa fotografia e presidentit Obama është shkrepur në prill të vitit 2013 në bazën Andrews Air Force në Boston pas sulmeve ku mbetën të vrarë tre persona dhe u plagosën 180 të tjerë.

Barack Obama është presidenti i parë afro-amerikan. Në 4 nëntor 2008, Obama u vu kundër John  McCain  në zgjedhjet presidenciale amerikane. Ai u bë i pari afro-amerikan që kandidoi për zgjedhjet presidenciale në Amerikë, dhe i fitoi ato.

Ndërsa, në qershor të vitit 2015, ai vendosi të kandidojë si presidenti i ardhshëm i SHBA-ve. Më 8 nëntor 2016, ai u shpall si presidenti i 45-të i SHBA-ve duke mposhtur kandidaten demokrate Hillary Clinton. Mori postin më 20 janar 2017. Për nga mosha, Donald Trump është presidenti më i vjetër i ShBA-ve./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë