Loading…
Hyperloop, treni super i shpejtë që arrin shpejtësinë 1200 km/h
  • 26/02/2018 | 22:22

...

Kompania ‘ Virgin’ ka zbuluar një prototip mahnitës të Hyperloop që do të udhëtojë pasagjererët më një shpejtësi prej 1223 km/h.


Dizanji i ri i Hyperloop do të bëjë që pasagjerët të udhëtojnë 140 km nga Dubai në Abu Dhabi vetëm për 12 minuta, një udhëtim që me makinë zgjat 90 minuta.

Udhëtimi me trenin luksoz pritet që të fillojë  në vitin 2020.

Autoriteti i Transportit Rrugor (RTA) i Dubait, i cili dëshiron që 25% e udhëtimeve të bëhën pa shoher deri në 2030, zbuloi dizanjin e ri në një ceremoni në Dubai, si pjesë e Muajit të Inovacionit në Emiratet e Bashkuara Arabe.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë