Loading…
Indi: Myslimanët i hedhin bebet nga kulmi i xhamisë, për fat! (Video)
  • 01/08/2017 | 15:38

...

Kjo traditë është e vjetër shumë shekuj, por është ndaluar në vitin 2011.


Në disa pjesë të Indisë edhe më tutje ekziston riti bizar ku bebet hidhen nga kulmi i xhamisë.

Udhëheqësi fetar i myslimanëve i hedhë fëmijët nga lartësia prej 10 metrave, dhe ata poshtë i pret një grup i meshkujve të cilët i kapin bebet me ndihmën e batanijes.

I gjithë rituali bëhet për atë që fëmijët gjatë jetës së tyre t’i përcjellë fati i mirë.

Kjo traditë është e vjetër disa shekuj, por është ndaluar në vitin 2011.

Mirëpo, në disa vise edhe më tutje po kryhen këto ceremoni ilegale/gazetametro.net.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë