Loading…
Ishulli në zemër të New York’ut që nuk guxon ta vizitojë askush
  • 25/09/2017 | 23:54

...

Shumica e njerëzve sigurisht që nuk kanë dëgjuar asnjëherë për ishullin U Thant në mes të New York- ut, i cili është rreptësisht i ndaluar për vizituesit.


Për shkak të afërsisë që ishulli ka me ndërtesën e Kombeve të Bashkuara, me dekada mbahet nën kontrollin e autoriteteve zyrtare, transmeton gazetametro.net

Ndër të është edhe një tunel, i cili sot përdoret për metro.

Ishulli është shfaqur në shekullin e 19, si pasoj e gërryerjes së tunelit ndër të, i cili është dashur të lidhë  Manhattan me Queens, ndërsa fillimisht është quajtur Belmont, nga August Belmont e Ri, i cili e ka financuar projektin.

Ky ishull fsheh shumë histori në çdo metër katrorë, më shumë se shumica e vendeve në Manhattan, ndërsa sot është rreptësisht e mbyllur për publikun, sepse aty po mblidhen zogj të rrallë migrues./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë