Loading…
Këshilla me rëndësi: Gjendja e fytyrës zbulon shumë probleme për shëndetin tuaj
  • 23/09/2017 | 22:58

...

Ushqimi është “lëndë djegëse” për njerëzit dhe gjithashtu e mban njeriun në jetë, por shpesh herë ndaj trupit tonë sillemi sikur të mos e duam aspak atë.


Konsumoni ushqim me plot kalori të cilat nuk kanë asnjë vlerë ushqyese. Na mban në jetë, por më saktë ajo dalë ngadalë dhe na helmon, transmeton gazetametro.net

Nëse e vëreni se nuk mundeni assesi të liroheni nga aknet e bardha në mjekër apo fytyra gjithmonë ju duket e lodhur, atëherë është koha që të zvogëloni pak konsumimin e gjërave më poshtë:

Sheqeri

Fibrat lidhëse kolagjenike, të cilat në fakt janë elastike dhe fleksibile, mund të bëhen të forta dhe të ngurta për shkak të konsumit të tepërt të sheqerit. Kështu rritet edhe sasia e insulinës e cila e ven fytyrën tuaj të thatë dhe pa shkëlqim. Duke pasur parasysh se sheqeri e lëviz baraspeshën e baktereve në organizëm, në fytyrë, në gishtat dhe në shpatullat tuaj.

Produktet e qumështit

Edhe nëse mendoni që nuk jeni alergji në laktozë, prapë se prapë mund të jeni. Duke kaluar vitet, zvogëlohet sasia e enzimave të cilat mundësojnë tretjen e laktozës, kështu që paraqitet procesi inflamator. Konsumimi i tepër i produkteve të qumështit shkakton skuqje, qepalla të fryra, krijon rrathë të errët rreth syve dhe puçrra të vogla të bardha në mjekër.

Vera

Është shumë e vërtetë se një gotë verë në ditë bën mirë për zemër, por më shumë se ajo sasi ua dehidraton lëkurën. Dhe a e dini se çka do të thotë kjo?  Linjat e lyera dhe të hollë janë më të dukshme, fytyra mund të ngrihet dhe të marrë ngjyrë të kuqe. Nuk duhet të harroni se vera gjithashtu përmban sheqer e cila edhe më shumë e dëmton fytyrën dhe i krijon rrathët e errët të syve.

Gluteni

Buka dhe makaronat… Nëse këtë e hani me ton çdo ditë, nuk është për t’u habitur nëse keni inflamacion dhe dhimbje nën lëkurë dhe se fytyra ju duket e fryrë. Gluteni gjithashtu ndikon në pigmentim, kështu që njollat ​​e plakjes së shpejti do të shfaqen te ata që e kanë ushqimin kryesor çdo mëngjes./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë