Loading…
Kështu duket sot Fukushima, qyteti në Japoni që pësoi krizë nukleare para 6 vitesh
  • 08/11/2017 | 15:58

...

Dy persona që merren me vizitimin dhe dokumentimin e vendeve të braktisura, kanë zgjedhur që kësaj radhe të shkojnë në Fukushima të Japonisë, qyteti që ishte goditur nga kriza me reaktorin bërthamor gjashtë vite më parë, transmeton gazetametro.net


Në disa video, Fukushima – që ishte goditur nga tërmeti dhe cunami – shfaqet si qytet i braktisur. Edhe pse shkencëtarët kanë thënë që shumica e zonave të qytetit janë jashtë rrezikut nga rrezatimi, banorët nuk kanë rrezikur për t’u kthyer.

Në përgjithësi, Fukushima, që kishte pësuar tri kriza të mëdha me reaktorin nuklear, duket tash si qytet zombi. Vetëm koha do të tregojë nëse qytete të tilla do të mund t’i kthehen jetës normale ndonjëherë. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë