Loading…
Këto simptoma të menopauzës nuk duhet t’i injoroni
  • 13/11/2017 | 19:07

...

Menopauza është procesi kur një grua ndalon të ketë periodat e saj dhe nuk është më në gjendje të mbesë shtatzënë në mënyrë të natyrshme. Zakonisht ndodh në mes moshave 45 dhe 55 vjeç kur nivelet e estrogjenit bien.


Në këtë fazë është e rëndësishme që të dihen se cilat janë disa nga simptomat që ju shumë lehtë mund t’i injoroni.

Rënia e flokëve, alergjia

Gjatë menopauzës dhe sistemi imunitar përjeton ndryshim, kjo mund të çojë në më shumë ndjeshmëri ndaj alergjive që nuk mund të keni pasur më parë .

Thonjtë e brishtë

Nivelet e luhatshme të estrogjenit gjatë menopauzës lidhen me thonjtë e brishtë.

Disa prej simptomave të tjera janë ndryshimet në erën e trupit, gojë e thatë, ndjenjat e goditjeve elektrike dhe mpirjet e gjymtyrëve.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë