Loading…
Kjo bombë e rrallë e shiut duket si diçka e paparë, por është e vërtetë (Foto/Video)
  • 21/08/2017 | 23:05

...

Kjo është diçka që ju rrallë herë e shihni, një bombë e shiut, ose e quajtur ndryshe me termin teknik “microburst”. Ndoshta nuk keni dëgjuar më herët për ketë term, por kjo dukuri vërtetë ndodh.


Kjo ndodh kur i nxehti, ajri i thatë ngrihen lartë dhe përzihen me retë e rënda që e mbajnë shiun, transmeton gazetametro.net

Shumica e pikave të ujit në re zhduken dhe kjo shkakton një ftohje të shpejtë të ajrit rreth tyre, ndërsa pastaj ajo fillon të zhytet.

Ajri në rënie tërheq pikat e mbetura të shiut dhe kështu krijon një rrebeshi ‘ferri’.

Sa e mrekullueshme duket kjo?!

Kjo foto është shkrepur në Queensland të Australisë, nga Peter Thompson.

Ky vizatim tregon më saktësish se si ndodh kjo.

Në video mund të shihni më qartë proces si ndodh kjo./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë