Loading…
Kjo nënë e vë fëmijën në gjumë me 1 qepë, ja pse
  • 07/12/2017 | 19:49

...

Gjithnjë, kur kemi qenë të sëmurë mamatë kanë përdorur lloj lloj mjekimesh popullore për të na shëruar. Edhe kur kemi pësuar ndonjë goditje, edhe kur jemi ftohur, zgjidhjen e kanë gjetur te qepa. Dhe kjo është arsyeja pse kjo nënë e ka vënë në gjumë fëmijën e saj me një kokërr qepe në krevat.


Përveç disa vitaminash dhe vlerash ushqyese, ajo ka edhe shumë përfitime mjekësore. Për shembull, lëkurat e qepës përmbajnë përqendrim të lartë të një flavonoli të dobishëm që njihet si ‘quercetin’. Qepët gjithashtu mund të veprojnë si një nxitës, për të qetësuar dhimbjet e fytit dhe veshëve.

Së fundi, veprimi i tyre ekspektorant ndihmon në largimin e mukusit që shkakton kollën e fortë.;

Qepa shëron:
Infeksionet e veshit, dhimbje të veshit
Ftohjet dhe alergjitë apo simptomat e tyre (kollë, bllokimet të rrugëve të frymëmarrjes, transmeton shije.al)
Infeksionet e fshikëzës

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë