Loading…
Kopeja e ujqve kapet nga kamerat në një pyll në Rumani
  • 10/01/2018 | 12:15

...

Një pamje shumë e rrallë e një tufe të ujqve është kapur nga kamerat në një pyll në Rumani, shkruan balkaninsight, transmeton Gazeta Metro.

Administrata kombëtare e pyjeve publikoi të martën këto pamje të bëra në Parkun Nacional të Piatra Craiului në Karpatet jugore.

Ujqit gati ishin zhdukur në Europë gjatë shekullit 19 për shkak të gjuetisë së madhe ndaj tyre, por tash popullsia e tyre është rritur në saje të mbrojtjes më të madhe dhe uljes së popullsisë rurale të njerëzve.

Sipas numërimeve, Rumania ka numrin më të madh të ujqve në Europë, me rreth 5,800 sosh. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë