Loading…
Kosovës po i vendos barriera, Shqipëria bën marrëveshje me Serbinë për produkte
  • 06/03/2018 | 14:53

...

Serbia dhe Shqipëria do të kenë proces të përbashkët pune për unifikimin e të gjitha certifikatave shoqëruese të produkteve bimore dhe shtazore.


Ministri i Bujqësisë, Niko Peleshi priti në një takim homologun e tij serb Branislav Nedimovic, ku u fol për bashkëpunimin e mëtejshëm mes dy vendeve.

Pjesë e bisedimit ishte edhe shkëmbimi i eksperiencës për rritjen dhe fuqizimin e produkteve tipike tradicionale, Sërbia është një shëmbull i mirë në rijetëzimin e këtyre produkteve.

Ministri Peleshi e konsideroi këtë takim shumë të rëndësishëm edhe në kuadër të klimës së mirë të bashkëpunimit mes dy vendeve si bashkëudhëtarë të anëtarësimit në BE.

Prodhuesit kosovarë: Shqipëria po na vë barriera, po bllokon tregun


Ndërkohë, dje Klubi i Prodhuesve të Kosovës shprehu shqetësimet ndaj vështirësive që prodhuesit nga Kosova janë duke i hasur si pasojë e mosfunksionimit të mirë të tregut të përbashkët Kosovë – Shqipëri.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë