Loading…
Kryeministrja britanike: Mos të duket kufiri mes Britanisë e BE’së
  • 19/06/2017 | 19:48

...

Kryeministrja britanike, Theresa May tha sot se dëshiron që kufiri mes Mbretërisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian (BE), të jetë sa më pak dukshëm pas Brexit.


May në një konferencë të përbashkët me kryeministrin irlandez, Leo Varadkar, tha se kufiri i vetëm mes Britanisë dhe BE-së është ai i Irlandës së Veriut, që është pjesë e Britanisë dhe Republikës së Irlandës, e cila është anëtare e BE-së, raportet Reuters.

Sot kanë filluar zyrtarisht negociatat për tërheqjen e Britanisë së Madhe nga BE-ja. Negociatat për largimin e Britanisë nga BE-ja, zhvillohen pas referendumit që vitin e kaluar u mbajt në Britani dhe qytetarët votuan pro largimit nga BE-ja.

Sipas burimeve diplomatike, gjatë raundit të parë të bisedimeve do të diskutohet për çështjet që kanë të bëjnë me të drejtat e qytetarëve, marrëveshjet financiare dhe çështjet me Irlandën e Veriut.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë