Loading…
Kryeqyteti i ri i Iluminati: Po ndërtohet me shpejtësi, çdo ditë simbole të reja të shoqërisë sekrete
  • 16/02/2018 | 18:01

...

Astana është kryeqyteti i parë një shteti që është ndërtuar krejtësisht në shekullin 21. Për njohësit e mirë të simbolikës së ‘Iluminati’ dhe masonerisë, ku është qyteti i kultit ku shihet qartë se lidhen dy tendenca –  kremtimi i rendit të ri botëror, dhe religjionit më të hershëm të njerëzimit që i përkushtohet diellit si fuqi hyjnore.


Qyteti e pasqyron vizionin e Nursultan Nazabarev, presidentit të Kazakistanit që nuk hezitoi të shpenzonte miliarda dollarë të fituara nga nafta, për të ndërtuar një kryeqytet magjepsës të vendit të tij, transmeton GazetaMetro.net

Astan është një qytet që i mahnitë vizitorët me pamje futuristike, edhe pse ende është në ndërtim e sipër. Ndërtesat monumentale që janë ndërtuar deri tani dhe planet e atyre që janë ndërtuar, mjaftojnë që të quhet “kryeqendra e Iluminati”.

Vetë emri ‘Astana” në persishte do të thotë “pragu mbretëror apo i shenjtë”.

Është e pamundur të mos vëresh “Pallati i Paqe dhe Pajtimit” si dhe “Piramida e Paqes”,  e ndërtuar me idenë e njërit prej arkitektëve më të njohur britanik, Norman Foster.

E lartë 62 metra, ndërtimi i saj përfundoi më 2006. Ka kushtuar rreth 60 milinë dollarë dhe sipas krijuesit të saj do të duhet të ishte mishërim i të gjitha religjioneve të botës, dhe pikërisht për këtë nuk mban asnjë simbol fetar. Por e vërteta është krejtësisht ndryshe – bëhet fjalë për një tempull që i kushtohet diellit.

Brendësia e piramidës është bërë sipas të gjitha parimeve të masonerisë dhe paraqet udhëtimin e qenies njerëzore në rrugën e ndriçimit.

Në pjesën nëntokësore ka një sallë opere që zë 1500 persona, është e errët dhe i ngjan një shpelle, ndërsa në të dominon një fotografi e madhe e diellit që e mbulon krejt pjesën e tavanit.

Në pjesën qendrore të “Piramidës së Paqe” gjendet salla e konferencave me një tryezë të rrumbullakët si dielli.

Simbolika këtu është shumë e qartë  – nëse ky është vendi i takimeve të prijësve nga mbarë bota që do të ulen në këtë tavolinë në përpjekje për të zgjidhur mosmarrëveshjet ndërmjet tyre dhe duke ndërtuar kështu një religjion të përbashkët – e që është qëllimi i “rendit të ri botëror’ – atëherë është e qatë se kush është fuqia hyjnore në këtë religjion.

Në nivelin e tretë të ndërtesës është i tejdukshëm dhe plot dritë, aty mund të shihen foto të pëllumbave të bardhë, që simbolizojnë paqen e cila do të vijë me ardhjen e “rendit të ri”, që njëkohësisht është arritja e ndriçim individual dhe atij në nivel botëror.

Ndërsa e brendësisë së “Piramidës së Paqes” në këto 3 pjesë paraqet edhe vizionin e Pitagorës për botën dhe ndarjen e tij  në nivelin më të lartë, të lartë dhe të ulët.

Në fund është masa e pa zgjuar që kënaqet me argëtim, në pjesën e mesme ata që vendosin për të ardhmen e botës ndërsa në maje janë ata që kanë arritur ndriçimin dhe që zotërinjtë e vërtetë të botës.

Kulla Bajterek është e lartë 105 metra dhe poashtu është punim i arkitektit Foster, dhe ndërtesa e dytë në Astana përplot me simbole.

Ajo simbolizon “pemën e jetës” e poashtu në maje janë dy topa të artë që simbolizojnë hyjninë diellore.

Pema paraqet rrugën me të cilën shpirti e lë botën materiale dhe hyn në hyjnore. Aty gjendet edhe një glob me nënshkrimet e përfaqësuesve të 17 feve e sekteve, që përsëri të kthen në temën e bashkimit të të gjitha religjioneve në një të vetëm.

Dy shtyllat e arta të përkujtojnë në dy të tilla që gjenden te Porta Lindore e Sollomonit në Jerusalem, tempulli më i madh i masonerisë.

Një ndër qëllimet shekullore të masonerisë thuhet të ketë qenë ndërtimi i Jerusalemit të ri, dhe ndërtimi i sërishëm i tempullit të Solomonit, që paraqitet përmes këtyre dy shtyllave.

Është e pamundur të përmendësh të përshkruash të gjitha ndërtesat që kanë simbole të tilla, sidomos duke parë që qyteti është në ndërtim e sipër, por në njërën prej tyre është edhe simboli më i famshëm i masonëve. Stadiumi i ri modern ka kulm të lëvizshëm, ndërsa të në paraqitet i famshmi “syri gjithëpamës”. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë