Loading…
Kura e vetme kundër diabetit, përzierja me 2 përbërës që frenojnë sheqerin
  • 07/12/2017 | 19:18

...

Diabeti është një sëmundje e cila shfaqet kur niveli i glukozës në gjak është shumë i lartë dhe trupi nuk mund ta përdorë atë si duhet, kur pankreasi nuk prodhon insulinë të mjaftueshme ose kur insulina e prodhuar nuk kryen funksionin e saj.


Edhe pse diabeti është i pashërueshëm, ai mund të mbahet nën kontroll edhe me mënyra alternative natyrale, të cilat ndihmojnë të mbahet sheqeri në nivelet e duhura.

Ndërkohë që në të gjithë botën numërohen 380 milionë të prekur nga diabeti, Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se ky numër do të dyfishohet deri në vitin 2030.

Ai është shkaku kryesor i verbërisë, problemeve me veshkat apo sëmundjeve të zemrës. Prandaj, ju duhet të ndiqni një dietë të shëndetshme. Një nga recetat më të thjeshta që ju ndihmon të mbani nën kontroll diabetin është kjo me dy përbërës: selino dhe limon.

Përbërës:

300 gr selino
6 limonë

Udhëzime:

Lajeni selinonë mirë, prejeni atë dhe hidheni në një tenxhere. Shtoni edhe lëngun e 6 limonëve dhe pak ujë.
Vendoseni tenxheren në zjarr të ziejë në temperaturë të ulët dhe më pas largojeni tenxheren nga zjarri. Pasi përzierja është ftohur, transferojeni atë në një kavanoz qelqi dhe vendoseni në frigorifer.
Konsumoni 1 lugë gjelle nga përzierja para se të hani mëngjes. Kjo do të jetë e mjaftueshme për 2 muaj, dhe më pas niveli i sheqerit në gjak do të normalizohet.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë