Loading…
Kush ishte Tanja, dashnorja moldave e Zogut: Ishin bashkë 3 vite, dhe Zogu i dhuroi tokë në Shqipëri
  • 07/11/2017 | 16:38

...

Tania Visirova, kërcimtare e kabaresë “Foli Berzher” në Paris, një nga femrat më të bukura të kohës së saj, ka qenë për thuajse 3 vjet e dashura e Mbretit Zog.


Ajo erdhi në Tiranë e ftuar për të kërcyer në një teatër, por iu komunikua se do të kërcente për Mbretin Zog I.

Visirova që kishte marrë një pagesë mbresëlënëse pranoi dhe për 3 vjet mbeti në Shqiperi, duke u bërë e dashura e Mbretit Zog.

Visirova ka shkruajtur në kujtimet e saj se, Zogu nuk e detyroi kurrë që ajo të binte në shtrat me të, por ajo e bëri këtë me dëshirë.

“Ai ishte një burrë tërheqes dhe shumë xhentil”,- shkruan ajo. “Por bënte dashuri me protokoll”.

 

Visirova u rikthye në Paris, ku veç bizhuve dhe parave kash, mori si dhuratë nga Mbreti edhe 10 mijë metra katrorë tokë në Xhafzotaj.

Xhafzotaj është një fshat i Durrësit.

Visirova njihej si një nga femrat më të bukura të kohës. Ajo kishte lindur në Besarabi, Moldavia e sotme dhe ishte transferuar në Francë ku vdiq në fillim të viteve ‘80!

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë