Loading…
Ky perim mund t’iu shërojë nga ftohja për 3 orë (Video)
  • 12/01/2017 | 11:39

...

Ditët e nxehta gjatë dimrit janë ideale për shumëzimin e baktereve dhe viruseve të cilët na sulmojnë nga të gjitha anët.

Mirëpo, çfarë të bëjmë nëse na mbërrin ftohja, vitamina C, çaji i nxehtë dhe propolisi na ndihmojnë që t’i zbusim simptomat, por jo edhe të lirohemi nga ftohja. Por, një mjet natyral mund të na lirojë nga ftohja për vetëm disa orë.

Studimi i publikuar në revistën Journal of Nutrition ka arritur deri në përfundim se nga ftohja mund të lirohemi vetëm për disa orë me ndihmën e hudhrës, transmeton gazetametro.net. Pra, konsumimi i ushqimit me pesë gram hudhër të freskët për vetëm tri orë i aktivizon gjenet të cilët janë të përfshirë në prodhimin e rruazave të bardha të gjakut të cilat e forcojnë sistemin e imunitetit të njeriut.

Rezultatet e hulumtimit kanë treguar se ftohja te ata të cilët kanë konsumuar hudhër ka zgjatur shumë më shkurt se sa te ata të cilët nuk e kanë ngrënë. Shkencëtarët pohojnë se arsyeja është që hudhra është e pasur me selen dhe vitaminë C. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë