Loading…
Lluka: Ky do të jetë termocentrali i fundit me qymyr
  • 31/01/2018 | 22:04

...

“Teknologjia të cilën do të përdorim tek “Kosova e Re”, do ketë ujë më pak, më pak tim, 10 herë më pak sulfur”, kështu u shpreh Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka gjatë emisionit Euro Tribuna.


Lluka mes tjerash shtoi se ky termocentral do jetë i fundit me qymyr.

Ai tha se janë munduar që sa më shumë të bisedojnë me shtetet tjera fqinje në lidhje me ndërtimet e termocentraleve të tyre, si për shembull Kroacia.

Sipas tij  me termocentralin e ri do të ketë mundësi  më shumë eksporti,  si në Maqedoni.

Lluka tha se do të ketë 14 milion ton naftë.

Sipas Burim Ejupit  nga INDEP që nga 2025 nuk do të kemi më mundësi të prodhojmë me qymyr.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë