Loading…
Mark Zuckerberg ka zbuluar çfarë pamje ka shtëpia e tij (Foto)
  • 11/01/2017 | 21:10

...

 Marck Zuckerberg, programuesi dhe themeluesi i Facebook, është njëri nga njerëzit më të pasur në planet.


Duke u nisur nga shembujt e njerëzve të tjerë të pasr, shtëpia e tij do të duhej të jetë absolutisht fantastike. Është por jo në mënyrën që ju jeni duke e pritur.

Kohët e fundit Zuckerberg ka postuar një video në internet, në të cilën ai ka prezantuar shpikjen e tij të fundit: një shtëpi e zgjuar e quajtu Jarvis. Përshkruan se si ai e përdor intelegjencën artificiale, Mark mori ekuipazhin e filmit për një eksursion rreth shtëpise së tij, shkruan gazetametro.net.

 

1

 

Mahnitëse, nuk ka asgjë të tepërt në shtëpinë e këtij miliarderi. Çdo dhomë është modeste.

 

2

3

 

Zuckerberg tregon si dukenpjesa e brendshme e shtëpisë dhe ajo e jashtme në Palto Alto. Kamera bie mbi disa nga dhomat ku Mark jeton me familjen e tij  Ata blejtën shtëpinëpër 7milionë dollarë disa vjet më parë, dhe ata e lanë ata ashtu si sihte kur ata për herë të parë u zhvendosën aty.

 

8496410-4-1483969304-650-32e9147584-144840565604

8496360-5-1483969308-650-32e9147584-5

 

Të jetosh në një mjedis tepër modest, në pikëpamjen të pasurisë së tyre, Zuckerberg dhe gruaja e tij jane  të famsëm për filantropinë e tyre. Ata shpenzojnë para jo në pajisje të arta të kualitetit, por në vend të kësaj në bamirësi, dhe është vështirë për të mos marrë kënaqësi në të. Në vitin 2010 Mark madje ka nënshkruar ‘’ Dhënia e Pengut’’ një organizatë filantropike e themeluar nga dy miliarderët Ëarren Buffett dhe Bill Gates.

 

8496310-6-1483969312-650-32e9147584-1484056560

 

Së bashku me gruan e tij, Priscilla Mark kanë planifikuar për të dhënë 99% të aksioneve të tij që janë me vlerë 45 bilionë dollarë për bamirësi. Tani është kjo, ajo që unë  e quaj bujari.

 

8496260-7-1483969316-650-32e9147584-1484056560

8496160-8-1483969319-650-32e9147584-1484056560

 

Mark Zuckerberg meriton të jetë shembull për të gjithë njerëzit e pasur dhe për të ndjekur atë. Pavarësisht se është miliarderi më i ri në botë, Mark ka arritur të mbajë ndjenjën e mirësisë, drejtësisë, dhe ngrohtësisë njerëzore./Gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë