Loading…
Më e fortë se soda e bukës: Përzieni këtë pluhur me ujë dhe përdoreni kundër dhimbjes
  • 10/02/2018 | 23:46

...

Shumë njerëz vuajnë nga mungesa e magnezit, ndërsa stili i jetesës ka ndikim shumë të madhe në nivelin e këtij minerali.


Magnezi është një mineral kyç në trupin e njeriut, prandaj nutricionistët vënë re se ju duhet zgjedhur ushqime të pasura me këtë mineral, të tilla si bukë të bardhë, arra, fara kungull të pjekur, oriz integrale, fasule, transmeton gazetametro.net

Sistemet e filtrimit të ujit gjithashtu heqin një sasi të madhe të magnezit nga uji. Këto janë disa nga funksionet e magnezit në trup:

Përmirëson shëndetin e kockave

Rregullon nivelin e energjisë

Promovon thithjen e vitaminës D nga dielli

Kjo përshpejton shërimin e plagëve

Heq inflamacion

Stimulon qarkullimin

Redukton rrezikun e diabetit

Përveç të ushqyerit, ekziston një mënyrë tjetër për të marrë magnezin në trup – përmes lëkurës. Ekspertët na këshillojnë të bëjmë vajin e magnezit në kushte shtëpie që vepron direkt në vendet ku keni dhimbje.


Përbërësit:

½ filxhan kloruri magnez

½ filxhan ujë të distiluar
Përgatitja:

Vloni ujin e distiluar.

Hidhni klorid magnezi në një tas qelqi dhe derdhni atë me ujë të distiluar

Përzieni mirë derisa të ftohet plotësisht, dhe pastaj derdheni në një shishe spërkatëse. Masa e fituar mund të qëndrojë në temperaturë dhome për gjashtë muajt e ardhshëm./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë