Loading…
Merr fund diktatura brutale: Më në fund jep dorëheqje Robert Mugabe
  • 21/11/2017 | 18:57

...

Lideri i urryer i Zimbabves, Robert Mugabe, më në fund ka dhënë dorëheqjen të martën mbrëma, pas 37 vitesh në pushtet.


Festa e madhe ka nisur në rrugët dhe pranë parlamentit të Zimbabves, për t’iu gëzuar rrëzimit të tiranit.

Vendin e tij pritet të zë zëvendës presidenti Emmerson Mnangagëa, që mban nofkën ‘Krokodili’ dhe kishte braktisur vendin pasi ishte shkarkuar nga Mugabe.

“Unë Robert Mugabe në bazë të nenit 96 të kushtetutës së Zimbabves, formalisht kap dorëheqje ….  me efekt të menjëhershëm. Kam dhënë dorëheqjen për të lejuar transferimin në mënyrë paqësor të pushtetin. Vendimi e kam marrë me vullnetin tim”, shkruan në letrën e Mugabes.

Vednimi erdhi vetëm disa orë pasi ai u përpoq të transferonte pushtetin te gruaja e tij Grace. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë