Loading…
Ministri Gashi rikthen Kosovën në Bienalen e Venedikut, me rrëfim për vitet e 90’ta
  • 20/04/2018 | 18:33

...

Sot, në Galerinë Kombëtare të Kosovës, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mori pjesë në konferencën e organizuar me rastin e pjesëmarrjes së Republikës së Kosovës në edicionin e 16-të të Ekspozitës Ndërkombëtare, Bienalen e Venedikut.


Në këtë konferencë, ministri Gashi tha se që nga momenti kur MKRS-ja ka  përzgjedhur Eliza Hoxhën që të  përfaqësoj Kosovën këtë vit në Bienalen e arkitekturës në Venedik, ajo ka punuar rreth identifikimit të temës së Pavilionit të Kosovës, dhe bashkë me bashkëpunëtorët e saj ka shtyrë përpara projektin i cili tani veç se do të filloj të marrë formë në Venedik.

“Për ne si shtet është shumë e rëndësishme të jemi në një ngjarje të tillë e cila shënon arritjet në arkitekturë, hapë tema dhe debate të reja që lidhen me qytetin, marrëdhënien e njerëzve me të, proceset globale që e ndikojnë atë dhe vendimet politike që merren për të. Andaj ku ka me mirë se në një ngjarje të tillë si kjo – Kosova të shpalos sfidat dhe rrëfimet e saj pas një viti mungese, mospjesëmarrje nga bienalja e kaluar” , tha ministri Gashi.

Ai po ashtu tha se “dimplomacia kulturore dhe akterët e saj janë pjesë përbërëse dhe tepër e rëndësishme e shtetformimit dhe ndërtimit të imazhit në botë. E tillë është edhe kjo pjesëmarrje e cila sivjet vjen nën temën ombrellë “FREESPACE” apo “HAPËSIRË E LIRË”. Ministri Gashi foli për rëndësinë e temës duke thënë se rrëfimi për vitet e 90-ta është një rrëfim unik në sensin e mobilizimit dhe mbijetesës kolektive të shqiptarëve të Kosovës në vitet e 90-ta.

“Arti, kultura e arkitektura si pjesë e përgjithshme dhe e prodhuar nga këto procese janë hapësire shumë e mirë për të krijuar retrospektivën historike nga një perspektivë tjetër dhe me mjete të tjera komunikimi për një publik më të gjerë. Jam shumë i lumtur që kjo nismë do ta hap derën për rrëfimet e tjera të këtyre viteve për ndërtimin e rrëfimit të madh të atyre viteve”, u shpreh ministri Gashi.

Ndërkaq kuratojra e pavilionit të Republikës së Kosovës në ekspozitën e 16-të të Bienales së Venedikut, arkitektja Eliza Hoxha tha se përzgjedhja e temës për këtë ekspozitë ka qenë e vështirë megjithatë konteksti i viteve të 90-ta, një kontekst që është shumë pak i eksploruar, ka qenë moment shumë i mirë për ta risjell si një rrëfim më gjithëpërfshirës ashtu siç kanë qenë edhe ato vite gjithëpërfshirëse. “Titulli i ekspozitës është “Qyteti është gjithandej” dhe deri te kjo temë kemi ardhur pas një diskutimi të madh me një grup të njerëzve dhe pikërisht për faktin se vitet e 90-ta janë shquar për gjithëpërfshirje” tha Hoxha.

Ajo gjithashtu tha se “Pavilioni është një shtëpi që është e pakryer, me blloka që jemi mësuar me i pa në hapësira në Kosovë. Shtëpia jonë në Bienale është shtëpi nga jashtë por hapësirë publike nga brenda”, tha ajo.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë