Loading…
Misteri i këtij qyteti ka habitur dhe shkencën: Sapo të vdes dikush shndërrohet në … (Video)
  • 21/08/2017 | 18:22

...

Në qytetin e vogël të San Bernardo, në Kolumbi, lartë në Ande, njerëzit bëhen në mënyrë të natyrshëm mumie, për arsye të panjohura për shkencën moderne.


Mbetjet e trupave të rujatur nga vet natyra u zbuluan për herë të parë në vitet e 50’ta të shekullit të kaluar, kur varrezat lokale u zhvendosën për shkak të përmbytjeve.

Disa nga banorët e qytetit besojnë se dietë lokale, e cila përfshin Guatilu dhe Ball, dy fruta të pazakonta që janë ngrënë zakonisht në këto zonë, ishin ‘përgjegjëse’ për këto mbetje të mumieve. Të tjerë tregojnë për klimën dhe lartësitë e madhe, e cila është një arsye se pse të vdekurit refuzojnë të kalben, transmeton gazetametro.net

Ky nuk është shteti i parë latino- amerikan që ka problem me trupat e vdekur. Në Guanajuatuu të Meksikës, gazi nëntokësorë dhe përbërja kimike e tokës janë përgjegjës për mos dëmtimin e trupit pas varrimit.

Sot këto mumie mund të vizitohen në varrezat e qytetit, ku është ndërtuar një muze për shfaqjen e disa prej organeve më të plota dhe më të ruajtura./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë