Loading…
Muzeu ‘Metropolitan’ ka refuzuar ta heq pikturën e Balthasar Klossowski- Balthus
  • 07/12/2017 | 18:00

...

Muzeu ‘Metropolitan’ në New York ka refuzuar që ta heqin nga vendosjet e tyre pikturën e piktorit Balthasar Klossowski- Balthus të viti 1938, i cili ka paraqitur një vajzë të re, të cilën, sipas kritikuesve e ka paraqitur ne pozicione provokuese.


Kritikuesit kërkojnë që ta largojnë pikturën ‘Thérèse Dreaming’ nga muzeu, sepse vajzës i shihen të brendshmet, transmeton gazetametro.net

Piktori francez është i njohur për pikturimin e vajzave gjatë pubertetit në poza provokuese.

Në një peticion online, të formuar nga Mia Merrill, kërkohet heqja e kësaj pikture, sidomos pas akuzave të shumta që janë bërë nga të njohurit në SHBA për ngacmime seksuale./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë