Loading…
Në pranverën e 2018’ës mund të mbahen zgjedhje të reja
  • 18/06/2017 | 22:33

...

Analistët politik mendojnë se inatet në mes të subjekteve politike parlamentare të Kosovës kanë bërë që bashkëpunimi që është i domosdoshëm mes tyre për të qeverisur vendin mund të mos arrihet fare.


Ata thonë se vijat e kuqe mund të çojnë drejtë asaj që asnjë grup politik të mos sigurojë përkrahjen e nevojshme për themelimin e qeverisë së re.

Analisti Ramush Tahiri thotë se ky opsion është më pak i mundshëm, ndonëse ai e sqaron se një nga opsionet mbetët edhe pajtimi i subjekteve politike për krijimin e një qeverie teknike me bazë të gjerë, pa opozitë.

Kjo sipas tij do të duhej të kalonte çështje madhore si demarkacioni dhe themelimin e asociacionit të komunave serbe, pas të cilës kosovarët, qysh në pranverën e vitit të ardhshëm t’iu drejtoheshin kutive të votimit edhe njëherë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë