Loading…
Nëse pini ujë të vakët me limon do t’i bëni disa të mira shëndetit tuaj
  • 13/09/2017 | 20:19

...

Në fillim duhet theksuar se limoni ndihmon metabolizmin. Eliminon helmet nga trupi ynë dhe nxit më mirë punën e mëlçisë, por u ndihmon edhe atyre të cilët kanë probleme me fryrjen.


Limoni do t’ju ndihmojnë në forcimin e sistemit të imunitetit, duke pasur parasysh që është i pasur me vitaminën C, e cila është e shkëlqyeshme në luftën kundër baktereve.

Është treguar edhe se limoni ndihmon absorbimin më të mirë të hekurit.

Konsumimi i limonit ndikon në alkalizimin e gjakut dhe uljen e nivelit të thartirës në organizëm, gjë që është shkaktare e shpeshtë e sëmundjeve.

Nëse lëkura juaj ka tendencë parregullsie, sërish është mirë të provohet kjo pije.

Do të ndikojë mirë në proceset e inflamacionit siç janë ato nga të cilat shfaqen aknet, ndërkaq lë

Krahas kësaj, limoni ka cilësi shërimi, ndihmon në forcimin e eshtrave dhe të indeve lidhëse.

Nëse e pini rregullisht ujin e vakët me limon, organizmit tuaj mund t’i siguroni edhe hidratim shtesë, kështu që do t’i mundësoni tretje më të lehtë.

Si përfundim, uji me limon ndihmon në freskinë e aromës suaj dhe ndihmon potencialisht te dhembja e dhëmbëve, por ndihmon edhe në humbjen e kilogramëve të tepërt të trupit.

Pra, limoni përmban fibra dietale të cilat ndihmojnë te të gjitha ndjenjat e rreme të urisë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë