Loading…
Nëse vendosni një qepë në çorape ndodhin 4 gjëra në trupin tuaj
  • 10/11/2017 | 11:46

...

Qepa është një ushqim shumë i pasur. Disa nga vetitë e saj janë me të vërtetë të pazakonta.


Për shembull, ato mund të përdoren për lehtësimin e shëndetit nga i ftohti, gripi madje edhe ethet. Gjithashtu qepët janë shumë të mira për të thithur toksinat në trup dhe kanë veti antibakteriale.

Kështu, nëse vendosni qepë në çorape ndërkohë që flini, ju do të:

1.Hiqni helmet nga trupi

Qepët përmbajnë përbërje squfuri, të cilat janë përgjegjëse për erën e fortë të saj. Për më tepër, këto përbërje heqin helmet nga trupi duke eliminuar toksinat e padëshiruara.

2. Hiqni erën e keqe të këmbëve

Qepët janë edhe një burim natyror i vetive antibakteriale dhe antifungale, që eliminojnë erën e pakëndshme të këmbëve.

3.Pastroni gjakun

Kur vendosni një fetë qepë në këmbën tuaj, ajo liron acid fosforik. Pastaj, ajo hyn në gjak dhe pastron gjakun që kalon nëpër vena.

4.Forconi sistemin imunitar

Për shkak të vetive antibakteriale dhe antivirusale, qepët luftojnë infeksionet dhe rrisin sistemin imunitar.

Si t’i përdorni qepët në çorape

Duhet ta prisni qepën në feta të holla dhe t’i vendosni ato në pjesën e poshtme të këmbëve tuaj. Më pas, vendosni një palë çorape që t’i mbani ato në vend. Duhet t’i lini ashtu brenda natës dhe t’i hiqni në mëngjes.

Duke e bërë këtë, qepët do të absorbojnë toksinat, do të pastrojnë ajrin rreth këmbëve dhe do të eliminojnë bakteret.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë