Loading…
Ngjarje misterioze në Rusi: I tërë liqeni me peshq zhduket brenda natës
  • 03/11/2017 | 17:08

...

Liqeni Sakantsy thjeshtë është zhdukur nën tokë dhe supozohet se kjo është shkaktuar si pasojë e një fenomeni karstik.


Shkencëtarët kanë hulumtuar për së afërmi këtë problem dhe janë përpjekur ta shpjegojnë përmes disa verzioneve atë çfarë ka ndodhur.

“Toka gërryese krijon vrima në zonën shkëmbore, duke çuar në zhdukjen e liqeneve dhe peshqve. Zona e gërryer ka gjasa të përmbytet sërish dhe liqeni do të shfaqet përsëri. Aktualisht, në vend të liqenit, është vetëm një vrimë”, tha Ivan Spasnikov, përgjegjës i burimeve ujore të këtij rajoni në perëndim të Rusisë.

Në Youtube është  publikuar kjo video e cila tregon me pamje shumë të mira lokacionin ku më parë gjendej një liqen i madh i pasur me peshq. /gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë