Loading…
Një asteroid gjigant do të kalojë pranë Tokës në dhjetor
  • 25/11/2017 | 12:26

...

Një asteroid masiv pritet të kalojë pranë Tokës në dhjetor të këtij viti, pak ditë para festës së Krishtlindjeve.


Diametri i asteroidit 3200 Phaethon është rreth tre mile dhe është klasifikuar si objekt potencialisht i rrezikshëm për planetin tonë, sipas Qendrës Minor Planet.

Sidoqoftë, asteroidi nuk pritet të shkatërrojë Tokën, pasi do të kalojë 6.5 milionë mile larg saj. NASA planifikon të krijojë modelin 3D të asteroidit, i cili ka formën e parregullt.

Ai është detektuar për herë të parë në dhjetor të vitit 2007, ndërsa pranë Tokës do të kalojë më 16 dhjetor të këtij viti./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë