Loading…
Një paralajmërim i frikshem nga krijuesit e internetit
  • 12/03/2018 | 19:44

...

Ekspertet theksojne se të gjitha kompanitë e teknologjive duhet marrin masa në mënyrë që web -ete e tyre të mos shndërrohen në armë.


62 vjecari nga Londra ka dërguar një letër të hapur pikërisht në 29 vjetorin e krijimit të internetit.

Lee ka akuzuar gjigantët e teknologjisë se keqinformojnë, ndihmojnë në fushata politike dhe publicitare duke u shkaktuar njerëzve dëme, të humbasin kontrollin e të dhënave personale.

Alarmi që ai ngre është i qartë, Sistemi po bie, nuk po përmbushen qëllimet për të ndihmuar njerëzinim të promovojë të vërtetën dhe demokracinë dhe për këtë jam i shqetësuar.

Sipas tij përqëndrimi i pushtetit në duart e shumë pak platformave si twitter, Facebook apo Google ka bërë që të gjitha pikat e mësipërme të ndërlikohen. Lee shton se kompanitë teknologjike kontrollojnë dhe përcaktojnë se cilat ide dhe opinione duhen shpërndarë.

Por specialist ka edhe një zgjidhje për këtë situatë. Ai shpjegon se një kuadrë ligjor mbi të gjitha rrejtet sociale do të ndihmonte në uljen e tensioneve. Lee argumenton se për ta arritur këtë duhet të ketë konsultime me grupe të ndryshme duke përfshirë shoqërinë civile, akademtikët, biznesin, politikanet dhe artet.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë