Loading…
Njihuni me peshkaqenin që duket si ngjalë por kafshon si gjarpër (Foto)
  • 06/08/2017 | 22:21

...

Thellë në fund të oqeanit jeton një i ashtuquajturi ‘peshkaqeni i frikshëm’. Por ai nuk duket e as nuk vepron si llojet e tjera të spcies së tij.


Këto lloje gjallesash nganjëherë quhen “fosile të gjalla”. Kjo është për shkak se fosilet e tyre datojnë qysh para 80 milionë vitesh dhe disa shkencëtarë mendojnë se ato kanë ekzistuar para 300 milion vitesh, transmeton gazetametro.net

A post shared by Shark Week (@welcome_to_sharkweek) on

Forma e tij i gjason më shumë  një gjallese parahistorike se sa në një të kohës së sotme. Ky  jeton në thellësi të oqeanit, kështu që njerëzit nuk mund ta shohin atë shpesh. Disa nga peshkatarët që e kanë parë, kanë reaguar në mënyrë të tmerrshme. Nuk është e vështirë të kuptojmë përse.


Brenda nofullës të këtij peshkaqeni ka disa dhëmbë në formë të gjilpërave që shtrihen përgjatë nofullës së gjatë dhe të sheshtë.

Shpejtësia është çelësi, pasi peshkaqenët e frikshëm nuk dinë të jenë grabitqar super inteligjent ose vicioz.

Një peshkatar japonez e ka kapur një të këtij lloji në vitin 2007. Ky ndoshta ishte edhe një shans i mirë për shkencëtarët, ku ata do të mësonin shumë më shumë për kafshët. Megjithatë ai vdiq pasi u vendos në një rezervat me ujë të detit. Është e mundur të ketë qenë i sëmurë pasi është gjetur në ujëra të cekta. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë