Loading…
Nutella përmban materie kancerogjene
  • 11/01/2017 | 19:47

...

Në muajin maj, Autoriteti Europian për Standardin e Ushqimit (EFSA) kishte ardhur në përfundim se vaji i palmës që gjendet në produktin Nutella është kancerogjen dhe nuk duhet të përdoret madje as në sasi të vogla, transmeton gazetametro.net. Efektin më të madh kjo materie mund ta ketë te fëmijët.

Ndërkohë, fabrika e Nutellas, Ferrero, ka lansuar një fushatë marketingu me qëllim që të hedhë poshtë këto akuza.

Pas lajmit, shumë shitës nëpër Europë, sidomos në Itali, e tërhoqën produktin nga shitja për të parandaluar shpërndarjen e tij.

Menaxheri i Ferrero’s, Vincenzo Tapella i tha Reutersit se ata nuk mund të heqin dorë nga vaji i palmës në produktin e tyre, duke e konsideruar këtë elemement si ‘shumë të rëndësishëm’. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë